Geologické a prírodné pomery, poloha a klíma
cierny_vrch
cierny_bok
cierny_vrch02
nav_banner_lava
nav_banner_lava_spod2
Mapa Korytnica

Geologické pomery a poloha

Korytnica sa nachádza v horskej doline pod svahmi Prašivej, 1,5 km na východ od autotrasy Ružomberok – Banská Bystrica. Administratívne patrí do Liptovskej Osady.

Terén, kde vyvierajú korytnické minerálne pramene, patrí k druhohorným formáciám a územie, na ktorom sa Korytnica nachádza patrí k trom geomorfologickým celkom: Veľká Fatra, Nízke Tatry a Starohorské vrchy, ktoré sa odčlenením z Nízkych Tatier vymedzili ako osobitný celok.

Klíma a prírodné pomery

Máloktoré miesto na Slovensku má tak ideálnu a čarokrásnu polohu v lone ihličnatých lesov, ako Korytnica. Leží na úpätí horského masívu Prašivá, v nadmorskej výške 847 m nad morom. Korytnica má veľmi zdravé podnebie patriace do mierne chladnej klimatickej oblasti. Ovplyvňujú ho okolité husté lesy, značná nadmorská výška a severná orientácia svahu, na ktorom sa Korytnica nachádza.

Priemerná ročná teplota vzduchu je 5,2 °C (v januári -5,8 °C a v júli 15 °C). Leto je tu chladnejšie a zima, ktorá trvá skoro štyri mesiace, pomerne studená. Pomerne nízke teploty majú pozitívny a posilňujúci účinok na ľudský organizmus, pôsobia otužujúco.

Okolie
nav_banner_spod2 cierny_bok
cierny_vrch02

[Domov] [Lokalita] [Pramene] [Využitie] [Pozemky a stavby] [Kontakty]

cierny_vrch02

Copyright © 2005 TIL - Andrej Madro. All Rights Reserved.

 

cierny_bok nav_banner_spod2
nav_banner_prava
nav_banner_lava_spod2
cierny_bok

NAJ.sk